Kiedy podejmujemy decyzję o posiadaniu potomstwa, często nie wiemy jak przygotować się do starań o dziecko. Warto zastanowić się, co możemy zrobić, żeby zakładanie rodziny było jak najmniej stresujące i bez przykrych niespodzianek. Dlatego stworzyłam listę rzeczy, o które warto zadbać

jak przygotować się do starań o dziecko

Oczywiście, nie jestem specjalistką w tym temacie, dlatego jest to moja subiektywna lista. Stworzyłam ją dzięki osobistym doświadczeniom i pewnie jest wiele więcej rzeczy, które powinnam była zrobić. Ale te wydają mi się podstawą, od której trzeba zacząć.

Jak przygotować się do starań o dziecko?

  • Zbadaj się – odwiedź ginekologa i powiedz o swoich zamiarach – powinien zlecić odpowiednie badania. Niestety ja trafiłam na totalnego konowała, więc sama musiałam o to zadbać. W tym przypadku, zrób morfologię, krew na toksoplazmę i AIDS, TSH, FT4 (hormony tarczycy), badanie moczu. 
  • Znajdź dobrego ginekologa – jeśli nie chcesz się stresować i bez przeszkód cieszyć się swoim błogosławionym stanem, lepiej już przed ciążą zadbaj o dobrego lekarza prowadzącego. Najlepiej dowiedz się od rodzących wcześniej znajomych, kto jest warty polecenia, a kogo lepiej unikać. Mój ginekolog z polecenia jest prawdziwym profesjonalistą i jestem z niego zadowolona (chodzę prywatnie, byłam u innego na kasę chorych w celu zrobienia rozeznania i o tej groteskowej wizycie też Wam napiszę). Jednak dobry lekarz nie oznacza, że o nic nie musisz się martwić. Nie daj sobie wejść na głowę i nie słuchaj go bezkrytycznie. Jeśli masz jakieś pytania i wątpliwości lub coś Ci się należy, a lekarz nie chce Ci tego zapewnić, walcz o swoje prawa i nie daj się stłamsić. Popularni lekarze mają tendencję do traktowania pacjentów z góry.
  • Odwiedź endokrynologa – BARDZO WAŻNE! Mało kobiet wie, że poziom TSH jest bardzo ważny przy poczęciu i w ciąży. Normalny poziom TSH powinien wynosić od 0,27 – 4,2 mlU/l, jednak u kobiet ciężarnych wygląda to trochę inaczej. Norma to maksymalnie 2,5 mlU/l, a mój endokrynolog dążył do poziomu maksymalnie 1,2 mlU/l. Również w ciąży im niższe TSH, tym lepiej. Dlaczego to takie ważne? Zbyt wysoki poziom TSH może utrudnić zajście w ciążę. Podczas samej ciąży może doprowadzić do poronienia lub odpowiadać za zły rozwój płodu. 

jak przygotować się do starań o dziecko

  • Zadbaj o zdrową dietę – przez 9 miesięcy Twoje dziecko będzie mieszało w Twoim ciele, więc warto o nie zadbać jak najlepiej. Staraj się wykluczyć z diety cukier, produkty mocno przetworzone, fast foody, chipsy oraz ograniczyć alkohol (ja generalnie mało piłam przed ciążą, ale zdarzyło mi się wyjść na piwo czy drinka ze znajomymi i to nie jest jakaś tragedia, gorzej jeśli co weekend upijamy się do nieprzytomności, zwłaszcza, że już możemy być w ciąży). Dobrze zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz regularne pory posiłków. Może to mieć potem wpływ na to jak przetrwamy pierwszy trymestr (o moich dolegliwościach ciążowych będę pisać niedługo).
  • Postaraj się schudnąć/przytyć – jeśli masz nadwagę, postaraj się zrzucić kilka kilogramów. Im mniejsza waga startowa, tym lepiej dla Twojej sylwetki, ale również dziecka w czasie ciąży. Jeśli masz znaczną nadwagę, możesz mieć też problemy z zajściem w ciąże. Tak samo w drugą stronę, niedowaga też nie jest wskazana w czasie ciąży. Dlatego warto zbadać się również pod tym względem (obliczyć BMI, zrobić analizę składu ciała) oraz poradzić się specjalisty (ginekologa, dietetyka).
  • Zacznij ćwiczyć – im bardziej wysportowane ciało, tym lepiej zniesie ciążę. Warto zadbać o dobrą kondycję i rozwój mięśni, które będą bardzo pomocne przy rosnącym brzuchu. Od kilku lat ćwiczę siłowo, ale kiedy zaczęliśmy starać się o dziecko, zaczęłam biegać (była to też forma walki z szalejącymi hormonami, z którymi nie radziłam sobie podczas regulowania tarczycy), dzięki czemu moja kondycja i sylwetka uległy diametralnej poprawie. Na siłowni przywiązywałam szczególną uwagę do ćwiczeń na mięśnie brzucha i kręgosłupa (głównie z obciążeniem, ale również plank był stałym punktem treningu). Dzięki temu w 5 miesiącu mój brzuch jest naprawdę mały (mięśnie brzucha trzymają go w ryzach) i jak do tej pory nie borykam się z bólami kręgosłupa.
  • Suplementuj siebie i partnera – kwas foliowy powinnyśmy brać od momentu, kiedy zaczynamy współżyć z partnerem (zawsze jest możliwość zajścia w ciążę). Kiedy już byliśmy przekonani, że zaczniemy starania o dziecko, zaczęłam też brać witaminę D3. Badania dowodzą, że witamina D3 wspomaga płodność zarówno kobiety jak i mężczyzny, dlatego mój mąż zaczął ją również przyjmować. Brał też kwas foliowy, ponieważ jego niedobór w organizmie mężczyzny również może mieć negatywny skutek na rozwój dziecka. Po odwiedzeniu ginekologa, odstawiłam kwas foliowy, a zaczęłam przyjmować Femobion 1, który ma go w składzie oraz zawiera wszystkie niezbędne witaminy i minerały potrzebne przy rozwoju dziecka (nie jest tani, ale dzięki temu nie musiałam brać kilku różnych tabletek).
  • Ustabilizuj sytuację zawodową – jeśli pracujesz na etacie, warto sprawdzić, czy nie grozi Ci utrata pracy z jakiegoś powodu (warto poradzić się prawnika). Dobrze też zadbać o domknięcie projektów, przy których jesteś niezbędna. Dzięki temu nie będziesz się stresować w czasie zwolnienia, czy urlopu macierzyńskiego. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, zacznij płacić wyższe składki zdrowotne, dzięki czemu nie zostaniesz bez żadnych (lub z minimalnymi) środków do życia. Tu najlepiej poradzić się księgowej. 
  • Zachowaj to dla siebie – tutaj właściwie patrzę ze swojej perspektywy i tak naprawdę jest to indywidualna sprawa. Z mężem staraliśmy się o dziecko bardzo krótko. Jeśli cała rodzina wiedziałaby o tym, nie czułabym się komfortowo, wiedząc, że co miesiąc wszyscy czekają na radosną nowinę. To za duża presja jak dla mnie. Po drugie, wszystkie emocje towarzyszące temu wydarzeniu dzieliłam tylko z mężem, co jeszcze bardziej nas do siebie zbliżyło. A radość z przekazania informacji o ciąży była jeszcze większa.
  • Zapytaj bardziej doświadczonych – jeśli masz zaufaną bliską osobę, która już to ma za sobą, może warto ją spytać jak przygotować się do starań o dziecko? Takie osoby najczęściej mają racjonalne podejście do tematy, ponieważ już przez to przechodziły i wiedzą jakich błędów unikać i na czym się skupić.

jak przygotować się do starań o dziecko

Jeśli chcemy, żeby nasza ciąża przebiegłą spokojnie i bezstresowo, warto zadbać o te rzeczy na początku. Na pewno dzięki temu będziemy czuły się bardziej zrelaksowane (co sprzyja poczęciu), a nasze dolegliwości ciążowe mogą okazać się mniej dokuczliwe niż się spodziewałyśmy.

O moich przygotowaniach do ciąży możecie przeczytać TUTAJ.

Jeśli staracie lub starałyście się o dziecko, dajcie znać, czy też przygotowywałyście się w ten sposób do poczęcia. Jeśli macie jakieś inne rady jak przygotować się do starań o dziecko, dajcie znać w komentarzach. Na pewno przydadzą się dziewczynom, które dopiero zaczynają przygodę z zapłodnieniem.


Jeśli ten post okazał się dla Was wartościowy, proszę podzielcie się swoją opinią w komentarzu, dajcie łapkę w górę (Facebook) lub kliknijcie w serduszko (Instagram).

Marta Gajek

Szczęśliwa mama Jagody i Witka. Żona bardzo pomysłowego męża i lektorka języka angielskiego z pasji. Ciągle wymyślam sobie zajęcia, ale dzięki temu jestem szczęśliwa i nigdy się nie nudzę. Dbam o sylwetkę, lubię zdrowo gotować, kocham rośliny i stawiam pierwsze kroki w ogrodnictwie. Do tego staram się mądrze wychowywać swoje dzieci. Chcę podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem w tych dziedzinach i pokazać Ci, że można fajnie żyć, korzystając z tego, co masz wokół siebie. 

Dołącz do mnie
Newsletter

Zachęcam do zapisania się na newsletter Pipilotki. Informacje o nowych wpisach prosto na Twoją skrzynkę!


Archiwum
X