Dzisiejszy post, tak jak zapowiadałam wcześniej, postanowiłam poświęcić diecie nastolatków, ponieważ coraz więcej ludzi w młodym wieku ma problemy z wagą i nie wie jak sobie z tym poradzić. Ja sama pamiętam jakie miałam problemy z wagą mając 14, 15 czy 16 lat i zero wiedzy na temat zdrowej diety, przez co głodziłam się i odmawiałam sobie wszystkiego, co oczywiście zaowocowało efektem jojo.

Pierwszą i podstawową informacją, którą musicie zapamiętać i przyswoić jest: ZAPOTRZEBOWANIE ENERGETYCZNE NASTOLATKÓW JEST DUŻO WIĘKSZE NIŻ U OSÓB DOROSŁYCH, dlatego też nie wolno Wam pod żadnym pozorem stosować diet przeznaczonych dla nich (800, 1000, 1200 kcal). To wyniszczy Wasz organizm i spowoduje złe samopoczucie, nie mówiąc już o efekcie jojo.

Owsiany z borówkami i truskawkami

To samo dotyczy diet wykluczających węglowodany czy tłuszcze (np. Dukana). Pamiętajcie, że Wasz organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje tłuszczu i węglowodanów aby ten rozwój przebiegał prawidłowo.

Czytając majową Superlinię oraz artykuł wykopany z archiwum gazety (też majowy ale z 2008 roku ) dowiedziałam się między innymi,  że zapotrzebowanie na kalorie u nastolatek (13-16 lat) wynosi od 2000 do 2400 kcal, natomiast u chłopaków od 2200 do 3000 kcal.

Dieta dla nastolatków part 1

Wiele z Was pewnie jest w stanie wypełnić tą normę bez większego trudu, ale zastanówcie się co wybierać. Jeśli jesteście na początku swojej przygody z odchudzaniem, to pewnie Wasze menu wypełniają chipsy, gazowane napoje, bułki słodkie, słodycze czy fast foody. Te produkty powinniście zastąpić:

  • Dużą ilością surowych i gotowanych warzyw
  • Wodą, zieloną i czerwoną herbatą niesłodzoną
  • Wszelkiego rodzaju kaszami, makaronami pełnoziarnistymi, ryżem brązowym czy gotowanymi ziemniakami bez sosów
  • Pożywnym  musli czy owsianką na śniadanie (dodajcie do nich orzechy, banana, jabłko, suszone owoce)
  • Czerwonym mięsem od czasu do czasu (jest potrzebne szczególnie dziewczynom, ponieważ miesiączkują, dlatego trzeba uzupełniać niedobory żelaza)
  • Oliwą z oliwek, olejem lnianym i masłem. Nie rezygnujcie z tłuszczów, ale jedzcie te zdrowe, które odżywią Wasz organizm i pomogą wchłaniać się cennym składnikom i witaminom
  • Pełnotłustym nabiałem – produkty light zawierają dużo więcej cukru niż te pełnotłuste, a okazuje się, że to cukier najbardziej tuczy młodzież

Dieta dla nastolatków part 1

Pamiętajcie, tylko zdrowa dieta pozwoli Wam schudnąć zdrowo i utrzymać szczupłą sylwetkę. Jeśli będziecie głodzić swój organizm, rozregulujecie swój metabolizm i nawet 1000kcal będzie powodować u Was przyrost wagi. Dlatego wszystko trzeba robić z głową. A przede wszystkim ruszać się jak najwięcej.

Dzisiejszy post nie wyczerpuje tematu, dlatego postanowiłam napisać cykl postów dotyczących odchudzania u nastolatków. Będzie jeszcze o prawidłowym rozłożeniu kalorii w posiłkach, a także o sporcie. Zapraszam Was serdecznie i mam nadzieję, że pomogę one Wam rozwiać wątpliwości na temat zdrowego odchudzania.


Jeśli ten post okazał się dla Ciebie wartościowy, proszę podziel się swoją opinią w komentarzu, daj łapkę w górę (Facebook) lub kliknij w serduszko (Instagram).

Podobne wpisy

Dieta dla nastolatków part 2

https://www.pipilotka.pl/dieta-dla-nastolatkow-part-3-co-jesc-gdy-zostajemy-sami/

 

Marta Gajek

Szczęśliwa mama Jagody i Witka. Żona bardzo pomysłowego męża i lektorka języka angielskiego z pasji. Ciągle wymyślam sobie zajęcia, ale dzięki temu jestem szczęśliwa i nigdy się nie nudzę. Dbam o sylwetkę, lubię zdrowo gotować, kocham rośliny i stawiam pierwsze kroki w ogrodnictwie. Do tego staram się mądrze wychowywać swoje dzieci. Chcę podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem w tych dziedzinach i pokazać Ci, że można fajnie żyć, korzystając z tego, co masz wokół siebie. 

Dołącz do mnie
Newsletter

Zachęcam do zapisania się na newsletter Pipilotki. Informacje o nowych wpisach prosto na Twoją skrzynkę!


Archiwum
X