Często dostaję od Was pytania, jak znaleźć czas na zdrowe gotowanie, ćwiczenia, pracę i hobby. Piszecie, że nie potraficie schudnąć, ponieważ nie macie czasu na sterczenie w kuchni. Dzisiejszy wpis ma na celu udowodnienie Wam, że zdrowe gotowanie nie musi zajmować dużo czasu i może być całkiem przyjemne.

Jak znaleźć czas na zdrowe gotowanie

Jak znaleźć czas na zdrowe gotowanie

  • Organizacja – jest kluczem do sukcesu. Jeśli zaplanujemy wszystko zawczasu, nie będziemy później miotać się w kuchni. W weekend usiądź i zaplanuj posiłki na następny tydzień. Nie musi być to plan szczegółowy – po prostu zastanów się, na co masz ochotę. Będzie to pomocne przy zakupach.
  • Zakupy – robię je w poniedziałek rano, bo mam taką możliwość. Wtedy kupuję wszystko, co jest mi potrzebne na cały tydzień. Potem ewentualnie na bieżąco dokupuję rzeczy, które w międzyczasie okazują się niezbędne. Jest to bardzo wygodne, bo nie marnuję czasu chodząc kilka razy do sklepu. Do tego mam w lodówce określone produkty, z których mogę przygotować konkretne potrawy, bez zastanawiania się, co ugotować.
  • Szybkie dania – w tygodniu królują w naszym domu tylko takie. Zdrowe spaghetti, zapiekanka z brokułami i kurczakiem, czy burgery – da się je zrobić w 30 minut, a do tego są bardzo zdrowe. W weekendy odbijam sobie pichcąc coś bardziej czasochłonnego.
  • Gotowanie na zapas – nie jestem w tym mistrzem (może dlatego, że każdego dnia mam możliwość wygospodarowania godzinki na wszystkie przygotowania), ale mam takie potrawy, których robię większą ilość. I jest to świetna alternatywa dla zajętych osób. Jak już stoimy przy garach, to czemu nie zrobić więcej? Zupa dyniowa na kilka dni, leczo, lub kotlety z ciecierzycy naprawdę ułatwiają sprawę. Płynne potrawy można zawekować, a i włożyć do lodówki, a kotleciki zamrozić, jeśli nie chcemy ich jeść codziennie.
  • Wieczorne przygotowania – u mnie są kluczowym elementem. Rozmrażam mięso, przyprawiam rybę, gotuję zupę, przygotowuję wstępnie śniadanie (o tym więcej TUTAJ). Staram się przygotować jak najwięcej rzeczy, żeby rano lub przed obiadem zająć się tylko „kosmetyką” (czyli smażenie, podgrzewanie itp.).
  • Angażowanie rodziny  – jeśli masz rodzinę, warto poprosić jej członków o pomoc. Wszyscy powinni odżywiać się zdrowo, więc niech się zaangażują do zmiany nawyków. Dzieci mogą robić kanapki, przygotowywać sałatki, większe – kroić warzywa (ważne jest, żeby uczyć je zdrowych nawyków). Mąż może sam przygotować sobie i dzieciom śniadanie do pracy – oczywiście wszystko zdrowe. A nóż odkryje w sobie smykałkę do gotowania?
  • Nastawienie – jeśli chcemy osiągnąć sukces, musimy liczyć się  tym, że będzie to wymagało naszego poświęcenia. Dlatego albo wydłużymy dobę, albo musimy zakasać rękawy i działać. Jeśli chodzi o mnie, zaczęłam robić wszystko szybciej – w kuchni działam automatycznie i wielozadaniowo. Nie mam telewizora, więc nie marnuję czasu na jego oglądanie, seriale na laptopie oglądam (a raczej słucham) podczas zmywania, gotowania, czy kąpieli. Musimy po prostu zastanowić się, jakie są nasze priorytety i realizować je krok po kroku.
  • Internet – tutaj znajdziecie masę przepisów, dzięki którym nie będziecie musiały zastanawiać się, co dziś ugotować. Wystarczy wejść, przeczytać przepis i gotować. Moje przepisy znajdziecie w zakładce PRZEPISY, a propozycje menu TUTAJ.

Wiele czasu zajęło mi zorganizowanie się tak, żeby móc pójść na siłownię, jeść zdrowo, pracować, prowadzić bloga i mieć życie prywatne. Jednak myślę, że dla chcącego nic trudnego i  im więcej mamy obowiązków, tym lepiej nam się udaje zorganizować. Zdrowe odżywianie jest kluczowym elementem odchudzania, dlatego zachęcam Was do zastanowienia się jak ułożyć swój plan dnia, żeby wygospodarować czas na gotowanie.

A jak to u was wygląda? Znajdujecie czas na zdrowe gotowanie, czy macie z tym problem, co prowadzi do jedzenia niekoniecznie zdrowych posiłków, lub co gorsza ich pomijania?


Jeśli ten post okazał się dla Ciebie wartościowy, proszę podziel się swoją opinią w komentarzu, daj łapkę w górę (Facebook) lub kliknij w serduszko (Instagram).

Podobne wpisy

Jak planować zdrowe posiłki i nie zwariować?

5 sposobów na bezstresowe poranki

 

Marta Gajek

Szczęśliwa mama Jagody i Witka. Żona bardzo pomysłowego męża i lektorka języka angielskiego z pasji. Ciągle wymyślam sobie zajęcia, ale dzięki temu jestem szczęśliwa i nigdy się nie nudzę. Dbam o sylwetkę, lubię zdrowo gotować, kocham rośliny i stawiam pierwsze kroki w ogrodnictwie. Do tego staram się mądrze wychowywać swoje dzieci. Chcę podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem w tych dziedzinach i pokazać Ci, że można fajnie żyć, korzystając z tego, co masz wokół siebie. 

Dołącz do mnie
Newsletter

Zachęcam do zapisania się na newsletter Pipilotki. Informacje o nowych wpisach prosto na Twoją skrzynkę!


Archiwum
Polecane
X