W końcu udało mi się zabrać do napisania wpisu, już tak dawno przeze mnie obiecanego. Dla tych, którzy są tu pierwszy raz, wyjaśniam, że jestem nauczycielką języka angielskiego, prowadzę działalność i uczę dzieci  i dorosłych w różnym wieku. Postanowiłam swoją wiedzę i pasję wykorzystać i podzielić się tym z Wami.

Wczoraj rozmawiałam z koleżanką, która ma 5-letnią córkę i postanowili z mężem powoli przygotowywać ją do pójścia do szkoły. Ale jak to bywa z takimi małymi dziećmi, zwykłe metody typu „siadaj i czytaj” lub „co to jest za literka” różnie na nią działają. Dlatego rozmawiając o tym, wpadłam na pomysł przedstawienia kilku ciekawych metod uczenia literek. Wydawać by się mogło, że ten temat jest mało związany z nauką angielskiego, ale znajomość literek może bardzo pomóc w dalszej nauce.

Nauka angielskiego 1

Najważniejsze w uczeniu dziecka jest to, aby nie miało ono świadomości, że nauka jest przymusem i jakimś niemiłym obowiązkiem, bo na to jeszcze będzie miało czas, siedząc w szkolnych ławkach. Najlepiej uczyć dziecko przez lub podczas zabawy. Dziecko nie jest wtedy zestresowane i pewne rzeczy przyswaja naturalnie. Najważniejsze, żeby nauka sprawiała mu radość, dzięki czemu może w późniejszych latach będzie podchodziło do nauki z pozytywnym nastawieniem.

Materiały potrzebne do nauki

1. Literki – mogą to być kupione w sklepie zabawkowym plastikowe literki, lub wydrukowane i laminowane karty; zwykłe kolorowe karteczki z napisanymi na nich literkami (tu warto włączyć dzieci w produkcję), zakrętki od butelek, a nawet klamerki .

2. Mąka, cukier lub piasek.

Kot1

JAK NAUCZYĆ DZIECKO LITEREK?

1. PREZENTACJA – bierzemy wcześniej przygotowane literki i przedstawiamy im kilka z nich, najlepiej mających razem jakieś znaczenie (np. ALA, KOT – liczba zależy od wieku, ale myślę, że trzy na początek to maks). Prosimy dziecko, żeby powtarzało je za nami, następnie kładziemy literki przed nim i każemy mu pokazywać te, które wymieniamy. Potem zamieniamy się rolami i dziecko każe nam pokazywać. pamiętajmy, żeby po każdej udanej próbie chwalić dziecko z entuzjazmem, przybijać piątki, klaskać – dziecko bardzo tego potrzebuje.

Kot

2. ROZSYPANKA – rozsypujemy wszystkie literki (najlepiej na podłodze – dzieci uwielbiają naukę, która nie wymaga siadania przy biurku – odbierają ją jako zabawę) i każemy im znaleźć wcześniej poznane literki, pozbierać je i po kolei nazwać. Jeśli dziecko nadal się myli, nie zrażajmy się, tylko przypomnijmy mu jak się literka nazywa.

Literki

3. CHOWANIE KART – ulubiona zabawa moich uczniów. Chowamy karty w różnych miejscach pokoju, a dziecko musi je potem znaleźć i nazwać każdą znalezioną kartę.

4. PISANIE – tutaj mam wiele ciekawych sposobów. Dla tych mniejszych dzieci proponuję zaszaleć i wysypać na blat mąkę i napisać literkę palcem, potem poprosić, żeby dziecko zrobiło to samo. Ta zabawa świetnie też sprawdza się na dworze, na ziemi lub w piaskownicy, gdzie literki piszemy patykiem. Następnie próbujemy ułożyć z dzieckiem słowo powstałe z wybranych literek i napisać je wspólnie.

Nauka angielskiego 1

Przy następnej próbie nauki zawsze powtarzamy poznane wcześniej literki i nie denerwujemy się, kiedy dziecko czegoś nie pamięta. Dla niego jest to stresujące, a zapewniam Was, że nawet jeśli teraz nie pamięta tej literki, to kiedy pójdzie do szkoły i ją zobaczy, przyswoi ją raz dwa, pamiętając, że już kiedyś miało z nią do czynienia .


Jeśli ten post okazał się dla Was wartościowy, proszę podzielcie się swoją opinią w komentarzu, dajcie łapkę w górę (Facebook) lub kliknijcie w serduszko (Instagram).

Podobne wpisy

Nauka angielskiego #2 Nauka słówek.

Nauka Angielskiego #3. Najlepsze piosenki dla najmłodszych

Marta Gajek

Szczęśliwa mam Jagody i Fasolka, który jest jeszcze w drodze. Żona bardzo pomysłowego męża i lektorka języka angielskiego z pasji. Ciągle wymyślam sobie zajęcia, ale dzięki temu jestem szczęśliwa i nigdy się nie nudzę. Dbam o sylwetkę, lubię zdrowo gotować, kocham rośliny i stawiam pierwsze kroki w ogrodnictwie. Do tego staram się mądrze wychowywać swoje dziecko. Chcę podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem w tych dziedzinach i pokazać Ci, że można fajnie żyć, korzystając z tego, co masz wokół siebie. 

Dołącz do mnie
Facebook
Instagram
Cannot get other user media. API shut down by Instagram. Sorry. Display only your media.
Newsletter

Zachęcam do zapisania się na newsletter Pipilotki. Informacje o nowych wpisach prosto na Twoją skrzynkę!


Archiwum


X