Nastał taki czas, że mamy małych i trochę większych dzieci desperacko poszukują sposobów na zajęcie dzieciom czasu. Nie wiem jak u Was, ale powiem Wam szczerze, że u nas bywa naprawdę ciężko. Jednak jest jedno zajęcie, które zawsze spotyka się z aprobatom mojej coraz bardziej znudzonej trzylatki. A jest to czytanie angielskich książek, które namiętnie kupuję z racji tego, że uczę dzieci angielskiego i, co tu dużo mówić, mam małego fioła na punkcie książek dla dzieci po angielsku :).

Film

Na początku zapraszam Was do obejrzenia filmu na ten temat na YouTube – TUTAJ. Tam możecie zobaczyć książki w środku i posłuchać bardziej szczegółowego opisu książek. Zapraszam Was też do subskrypcji mojego kanału – będzie mnie tam teraz więcej :). 

Angielskie książki dla dzieci, które polecam

Pewnie zastanawiacie się (a może nie :)) jak zaraziłam moją córkę miłością do książek anglojęzycznych. Przyznam szczerze, że był to  w naszym przypadku dość łatwy proces. Po prostu podczas codziennego czytania wplatałam te pozycje do naszych standardowych Puciów, Ulic Czereśniowych i tym podobnych :). I jakoś to tak płynnie weszło jej w krew. Teraz bardzo często prosi o ich czytanie i jest to naprawdę zabawne bo mówi: „Mama, poczytaj Bear Hunt albo The Giant in Town” ;). I to jest piękne, bo widzę, że język angielski staje się dla niej czymś naturalnym. Ostatnio poprosiła nas, żebyśmy mówili po angielsku przy śniadaniu i sama próbowała coś mówić.

A co jeśli mój angielski pozostawia wiele do życzenia?

Nic nie szkodzi. Czytanie dzieciom może być dla nas okazją do podszkolenia języka. Jeśli nie chcecie przekazać dzieciom błędów, które popełniacie, warto  najpierw poćwiczyć czytanie „na sucho”.  W tym mogą pomóc Wam nagrania na YouTube, które podlinkowałam pod opisem każdej książki. Możecie też puszczać dzieciom nagrania w wersji audio i w międzyczasie oglądać książkę.

Dobór książek

Na początku dzieci mogą wydawać się niezainteresowane obco brzmiącymi słowami, ale z czasem zobaczycie, że nawet te najmniejsze maluszki zaczynają się osłuchiwać i coraz chętniej Was słuchać. Ze starszymi dziećmi, przy pierwszym czytaniu możecie przetłumaczyć pobieżnie bajkę, żeby nie frustrowały się, że nie wiedzą o co chodzi.

Ważne jest też, żeby dobrać książki odpowiednio do wrażliwości dziecka. Jeśli Wasze dzieci są raczej strachliwe, nie zaczynajcie od The Gruffalo :). Chociaż akurat u nas Gruffalo nie zarobił na Jagodzie wrażenia, a bywa dość wrażliwa na potworki. Może to zasługa maskotki Gruffalo, którą bardzo pokochała.

Przejdźmy zatem do prezentacji naszych ulubionych tytułów. Klikając w tytuł książki znajdziecie się w miejscu, gdzie możecie ją kupić.

The Gruffalo

Gruffalo to mój zdecydowany faworyt. Jest to historia o mądrej myszy, która wymyśliła potworka Gruffalo, żeby odstraszyć od siebie głodne drapieżniki. Jednak okazuje się, że potwór naprawdę istnieje i che ją zjeść. Co zrobi mysz?

Książka jest łatwa do czytania, chociaż zawiera słowa , których być może sami będziemy musieli się nauczyć. Moja córka uwielbia Gruffalo, moi uczniowie również <3 Za każdym razem rozumieją więcej i zaczynają powtarzać zdania ze mną.

Do tej książki najlepiej mieć maskotkę lub chociaż rysunek Gruffalo, który możecie wspólnie pokolorować. Na początku Gruffalo może wydawać się straszny, dlatego lepiej oswoić z nim dziecko.

Do książki można również dokupić maskotkę Gruffalo, puzzle, a nawet ubrania. jest tez druga część „The Gruffalo’s Child”. Co więcej, w przypadku Gruffalo można kupić DVD z pięknie zmontowanymi obiema częściami „The Gruffalo”. Ja oczywiście zaszalałam i kupiłam. Moje dzieci były zachwycone.

Nagranie na YouTube:

The Gruffalo’s child

Kolejna wspaniała historia mojej ulubionej autorki. Tutaj poznajemy dziecko Gruffalo, które nasłuchało się opowieści o Wielkiej Strasznej Myszy i próbuje ją znaleźć. Historia kończy się podobnie jak w przypadku Gruffalo – spryt myszy bierze górę.

Nagranie na YouTube:

Monkey puzzle

Książka autorki wcześniej wspomnianego „The Gruffalo”. To pięknie zilustrowana historia małej małpki, która zgubiła w dżungli mamę. Na szczęście uczynny  motyl pomoże w jej odnalezieniu. Po drodze poznajemy wiele nazw zwierząt i słów opisujących ich wygląd zewnętrzny. Bardzo lubię ją czytać Jagódce.

The smartest giant in town

Kolejna super pozycja autorstwa Julii Donaldson. Książka opowiada historię niechlujnego giganta, który chce być elegancki, ale jego chęć pomocy innym prowadzi do tego, że rozdaje wszystkie swoje nowe ubrania. Tutaj też uczymy się nazw wielu zwierząt, a przy okazji poznajemy nazwy ubrań.

Nagranie na YouTube:

The paper dolls

Historia dziewczynki, której mama pomaga zrobić lalki z papieru. Następnie lalki przeżywają wspaniałe przygody, które nie kończą się zbyt dobrze. Niedobry chłopiec niszczy lalki. Jednak dziewczynka nie martwi się, bo wie, że jej lalki pozostaną w jej pamięci, tak jak zgubiona spinka, ukochana babcia,fajerwerki i wiele wiele innych. 

Nagranie na YouTube:

We’re going on a bear hunt

Uwielbiam! Jagoda jeszcze bardziej. Był czas, kiedy czytałyśmy ją codziennie przez miesiąc. Zrobiłam też super lekcję na ten temat z moimi uczniami od przedszkola po 3 klasę. 

Rodzeństwo wybiera się na polowanie na misia i wszyscy zarzekają się, że nie czują strachu. Przemierzają rzeki, bagna i lasy. Aż w końcu znajdują upragnionego niedźwiedzia i oczywiście biorą nogi za pas. 

Książkę czyta się świetnie, bo na każdej stronie powtarza się sekwencję zdań i dzieci bardzo szybko je łapią. Do tego na YouTube znajduje się wideo z Michaelem Rosenem, jednym z twórców książki, który rewelacyjnie opowiada historię polowania.

Dodatkowo, na kanale Super Simple Songs, który serdecznie polecam znajduje się piosenka oparta na motywie książki. Uwielbiam ją :).

I w końcu, tak jak w przypadku „The Gruffalo”, nakręcony został animowany film na podstawie książki. Można go kupić online TUTAJ.

Amazing Pop-up Fun – Jack Tickle

Książki z tej serii są po prostu piękne i naprawdę warto kupić swojemu dziecku chociaż jedną. Zwłaszcza, że w TK Maxx można je dorwać za 19,99, gdzie normalna cena to około 50zł. Kiedy otwieramy książkę „wyskakują” z niej różnego rodzaju zwierzęta, które są bardzo kolorowe i pięknie narysowane. Dodatkowo opisana jest ich krótka historia, dzięki czemu dziecko poznaje nowe słowa. Ja mam ich 5 i na tym się pewnie nie skończy :).

Nagrania na YouTube:

https://www.youtube.com/results?search_query=amaizing+pop-up+fun+by+jack+tickle

Książki Usborne

Książki wydawnictwa Usborne nastawione są na powtarzanie tych samych dźwięków i rymów. Ja mam dwie pozycje tego wydawnictwa i moim zdaniem są one idealne dla młodszych dzieci. 

Ted in Red Bed

Śmieszna historia misa, który postanowił kupić czerwone łóżko.

Nagranie na YouTube:

Frog on a Log

Opowieść o żabie, która ciągle spadała ze swojej kłody drewna :).

Nagranie na YouTube:

Podsumowując, naprawdę warto czytać dzieciom po angielsku. Zwłaszcza, że te książki są takie piękne :). A wprowadzając język angielski tak szybko, zobaczycie tego owoce w następnych latach, kiedy Wasze dzieci nie będą miały problemu z nauką i angielski będzie dla nich czymś naturalnym.


Jeśli ten post okazał się dla Ciebie wartościowy, proszę podziel się swoją opinią w komentarzu, daj łapkę w górę (Facebook) lub kliknij w serduszko (Instagram).

Podobne wpisy

Dlaczego warto uczyć małe dzieci języków obcych?

Książeczki dla dzieci od 0 do 5 lat, które polecamy

Marta Gajek

Szczęśliwa mama Jagody i Witka. Żona bardzo pomysłowego męża i lektorka języka angielskiego z pasji. Ciągle wymyślam sobie zajęcia, ale dzięki temu jestem szczęśliwa i nigdy się nie nudzę. Dbam o sylwetkę, lubię zdrowo gotować, kocham rośliny i stawiam pierwsze kroki w ogrodnictwie. Do tego staram się mądrze wychowywać swoje dzieci. Chcę podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem w tych dziedzinach i pokazać Ci, że można fajnie żyć, korzystając z tego, co masz wokół siebie. 

Dołącz do mnie
Newsletter

Zachęcam do zapisania się na newsletter Pipilotki. Informacje o nowych wpisach prosto na Twoją skrzynkę!


Archiwum
Polecane
X