Kiedy przygotowywałam wyprawkę dla mojego dziecka, długo zastanawiałam się nad wyborem odpowiednich kosmetyków. Obecnie jest ich na rynku tak dużo, że trudno ocenić, które są naprawdę dobre. Dlatego zrobiłam mały research i postanowiłam podzielić się z Wami jego wynikami.

Bezpieczne kosmetyki do kąpieli dla niemowląt

Przede wszystkim, okazało się, że te najbardziej popularne kosmetyki dla dzieci są najczęściej wypakowane parabenami, SLS-ami, olejami mineralnymi, czy pochodnymi formaldehydu. Czyli, jednym słowem, totalnie zbędnymi substancjami, których nie chcemy serwować naszym pociechom od pierwszych dni życia. Więc jak znaleźć środek idealny? Jak wystrzegać się szkodliwych składników?

Jakich składników unikać w kosmetykach dla dzieci?

 • Sodium Laureth Sulfate (inaczej zwane SLS) – silnie wysuszająca i drażniąca substancja.
 • Emulgatory PEG – do ich produkcji wykorzystuje się tlenek etylenu, który może uszkadzać komórki (przypisuje się mu nawet działanie rakotwórcze), podrażniać skórę i osłabiać jej barierę lipidową, przez co szkodliwe substancje łatwiej przenikają do organizmu.
 • Parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben) – powodują podrażnienia skóry, zaburzają gospodarkę hormonalną i są rakotwórcze.
 • Pochodne formaldehydu (2 Bromo-2Nitropropane1,3-Diol, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Bronopol, DMDM Hydantoin, Quaternium-15) – bardzo toksyczne.
 • Oleje mineralne (Paraffin Oil, Parrafinum Liquidum, Synthetic Wax, Paraffin, Isoparaffin) – zatykają pory, wysuszają skórę, nie pozwalają skórze oddychać, tworzą film na skórze, przez co organizm nie jest w stanie usunąć toksyn z potem.

Lista popularnych produktów, które tych substancji nie zawierają

 1. Płyny do kąpieli Babydream (Rossmann) – około 7zł/300ml, 17,00/1l
 2. Hipp Babysanft Pielęgnacyjny Płyn do kąpieli – 18-20zł/350ml
 3. Linomag Żel do Mycia Ciała i Głowy – około 10zł/200ml
 4. Bubchen Baby Bad – 9-14zł/200ml

Produkty, które w swoim składzie mają pochodne formaldehydu lub/i SLS lub/i Parabeny lub/i oleje mineralne

 • Nivea Baby
 • Ziajka
 • Yves Rocher
 • Johnson’s Baby

Czyli te najbardziej popularne, niestety. Najbardziej szkoda mi Ziajki, bo mają fajny płyn z olejkiem, który pięknie pachnie. Ale jeśli mogę wybrać produkt bez tych wszystkich „ulepszaczy”, to zapach mnie nie przekona.

Czego używam?

Produkty marki Babydream przekonały mnie do siebie składem i ceną, dlatego kupuję zarówno żel/płyn do kąpieli jak i Oliwkę. Mam też chusteczki nawilżane tej marki, ale tu też nie wszystkie mają fajny skład (polecam Calendula). Ale o tym napiszę innym razem. Linomag też zwrócił moją uwagę ze względu na obecność oleju lnianego – mam maść tej marki i jestem bardzo zadowolona.

W swojej liście uwzględniłam te najbardziej popularne i łatwo dostępne produkty. Jeśli chcecie poznać ich dokładny skład lub poszukać innych płynów/żeli do kąpieli zachęcam Was do odwiedzenia TEJ strony – znajdziecie tam mnóstwo analiz oraz dokładne opisy produktów.


Jeśli ten post okazał się dla Was wartościowy, proszę podzielcie się swoją opinią w komentarzu, dajcie łapkę w górę (Facebook) lub kliknijcie w serduszko (Instagram).

Podobne wpisy

Lista wyprawkowa dla noworodka + PDF do druku

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka + PDF do druku

Marta Gajek

Szczęśliwa mama Jagody i Witka. Żona bardzo pomysłowego męża i lektorka języka angielskiego z pasji. Ciągle wymyślam sobie zajęcia, ale dzięki temu jestem szczęśliwa i nigdy się nie nudzę. Dbam o sylwetkę, lubię zdrowo gotować, kocham rośliny i stawiam pierwsze kroki w ogrodnictwie. Do tego staram się mądrze wychowywać swoje dzieci. Chcę podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem w tych dziedzinach i pokazać Ci, że można fajnie żyć, korzystając z tego, co masz wokół siebie. 

Dołącz do mnie
Newsletter

Zachęcam do zapisania się na newsletter Pipilotki. Informacje o nowych wpisach prosto na Twoją skrzynkę!


Archiwum
Polecane
X