Jak odchudzić dziecko z nadwagą? Coraz więcej dzieci ma nadwagę i z roku na rok sytuacja się pogarsza. W Polsce co piąte dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę. Przerażają mnie te statystyki, zwłaszcza ze względu na to, że sama miałam z tym problem i wiem z czym dziecko z nadwagą czy otyłe musi się borykać. Problemy emocjonalne, fizyczne, brak akceptacji ze strony rówieśników to tylko część nieprzyjemności. Dlatego dzisiejszy wpis uważam za bardzo ważny. Tylko rodzice mogą pomóc swoim dzieciom i zmienić ich styl życia i zapewnić im zdrową przyszłość.

jak odchudzić dziecko z nadwagą

Ten wpis należy do serii wpisów na temat walki z nadwagą u dzieci. Resztę wpisów znajdziesz:

Jak odchudzić dziecko z nadwagą?

W przypadku dzieci restrykcyjna dieta oczywiście nie wchodzi w rachubę i nikomu nie polecałabym takiej metody, ponieważ oprócz uszczerbku na zdrowiu, możemy doprowadzić do problemów emocjonalnych naszej pociechy. Takie diety stosowane są w ekstremalnych przypadkach i pod okiem lekarzy. Jeśli nasze dziecko ma kilka kilogramów nadwagi, wystarczy wprowadzenie kilku zmian w odżywianiu, które pomogą nam bezboleśnie rozprawić się z problemem.

  • Zaangażowanie całej rodziny – jeśli nie wprowadzimy zmian w odżywianiu wszystkich domowników, możemy zapomnieć o jakichkolwiek efektach. Dziecko skazane jest na nasze wybory i naśladuje nasze nawyki, dlatego to my powinniśmy dawać im dobry przykład. Jeśli my wieczorami zajadamy się chipsami, nie oczekujmy, że nasze pociechy będą podgryzały marchewkę. Musimy zastanowić się jakie są nasze priorytety i kiedy w końcu uświadomimy sobie, że najważniejsze jest zdrowie nasze i dzieci, zacznijmy od zmian w sobie.
  • Stopniowe, świadome zmiany – przede wszystkim nie powinniśmy mówić dzieciom, że przechodzą na dietę. Bo to właściwie nieprawda. Możemy wytłumaczyć im, że zauważyliśmy, że cała rodzina odżywia się niezdrowo i postanowiliśmy wprowadzić zmiany na lepsze. Wytłumaczmy im jednak, że nie oznacza to niedobrego jedzenia i pustych żołądków, ale poprawę jakość, wyglądu i atrakcyjności spożywanych posiłków. Dzieci, szczególnie te starsze na pewno będą się buntować, ale jeśli zmiany wprowadzać będziemy stopniowo (np. po dwa, trzy podpunkty z mojej listy tygodniowo), jest szansa, że nie odczują tego w żaden negatywny sposób.
  • Dom wolny od śmieciowego jedzenia – nie wyobrażam sobie wprowadzania zmian w diecie dziecka i całej rodziny, jeśli będzie on pełen pokus. Musimy pozbyć się wszystkich rzeczy, które źle wpływają na nasze zdrowie i sylwetkę. Dzieci nie są w stanie odmówić sobie słodyczy, czy chipsów jeżeli mają je w zasięgu wzorku. Uważam, że są to produkty totalnie zbędne w diecie człowieka i nie powinny być dostępne dla dzieci codziennie, dlatego też nie muszą być kupowane i składowane w domu.
  • Więcej warzyw – często słyszę od swoich uczniów, że nie lubią warzyw. Pytam wtedy jakich, na co oni odpowiadają, że wszystkich. Wtedy uśmiecham się i pytam czy na pewno próbowali wszystkich dostępnych na rynku. I wtedy zapada niezręczna cisza :). Dzieciaki mówią, że nie lubią warzyw, bo nie smakuje im np. pomidor, który rzeczywiście może odstraszać konsystencją i czasami kwaśnym smakiem. Jednak prawie niemożliwym jest, żeby nie lubiły wszystkich dostępnych warzyw. Dowiedzmy się jakie warzywa dają radę zjeść i przygotowujmy je pod różną postacią. Sałata na kanapce to za mało, zróbmy pożywną sałatkę, zupę warzywną, czy wcześniej już wspominane tortille, w których da się przemycić dość dużą ich porcję. Więcej pomysłów jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw znajdziecie TUTAJ.

jak odchudzić dziecko z nadwagą

Jak odchudzić dziecko z nadwagą?

  • Pożywne śniadanie – jest podstawą. Jeśli dziecko zacznie dzień głodne, to  nie będzie w stanie funkcjonować w szkole na pełnych obrotach, nie będzie miało energii i będzie szukało jej uzupełnienia w batonikach ze sklepu. Dlatego śniadanie składające się z pełnoziarnistego chleba, wędliny i warzyw, lub płatków z mlekiem/jogurtem i owocami to najlepsze rozwiązanie. Jeśli śniadanie będzie smaczne, nasza pociecha nie będzie szukała łakoci w sklepie czy piekarni. Pomysły na pyszne śniadania znajdziecie TUTAJ.
  • Atrakcyjne drugie śniadanie do szkoły – to kolejna rzecz, o którą powinniśmy zatroszczyć się starannie i z wyobraźnią. Jak ogólnie wiadomo, jemy również wzrokiem, dlatego zadbajmy o to, żeby drugie śniadanie było trakcyjne dla naszego dziecka. Kanapki z serem, czy Nutellą nie są szczytem kulinarnego wyszukania i najzwyczajniej w świecie wieją nudą. Do kanapek dodajmy sałaty, zróbmy pastę kanapkową, do pudełka dorzućmy pokrojone w słupki warzywa. Zamiast chleba użyjmy placków do tortilli i zróbmy wrapy. Na deser przygotujmy muffinki (ich przygotowanie trwa 10 minut, a pieczenie maksymalnie 40 minut), chlebek bananowy, naleśniki, czy owoce. Nie zapomnijmy o napoju niesłodzonym(np. woda z plasterkami pomarańczy, cytryny, listkami mięty, lub sok 100%, a najlepiej domowej roboty). Do pakowania takich śniadań najlepiej zaopatrzyć się będzie w specjalne lunchboxy, które zmieszczą się do plecaków naszych dzieci, a nie zniszczą misternie przygotowanego śniadania.
  • Jeden obiad – obecnie wiele dzieci jada obiady w szkole. Jest to zrozumiałe, jeśli rodzice wracają do domu po godzinie 16 lub później. Jednak często zdarza się, że po przyjściu do domu, dostają one drugi obiad, co jest wielkim błędem. Po powrocie ze szkoły, dziecko powinno zjeść zdrową przekąskę, a nie kolejny ciężki, kaloryczny posiłek. Jeśli dziecko rzeczywiście jest głodne, przygotujmy zdrową sałatkę, kanapkę lub wrapa (przepis TUTAJ), a jeśli ma tak zwanego „małego głoda” dajmy mu owoce, zróbmy sałatkę owocową lub jedne ze zdrowych wypieków, które Wam proponowałam. Dzięki temu dziecko nie będzie przejedzone cały dzień, będzie miało siły do odrobienia zadania domowego i nauki oraz zdąży zgłodnieć do kolacji. Wiele osób, które opisują swoją walkę z kilogramami za jedną z przyczyn swojej nadwagi podaje właśnie jedzenie dwóch obiadów – jednego w szkole drugiego w domu lub u babci. Nie róbmy tego swojemu dziecku.
  • Słodycze domowej roboty – to jeden z najtrudniejszych tematów dla rodziców. Odstawienie sklepowych słodyczy jest trudne nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców, którzy również je uwielbiają. Jednak weźcie do ręki kilka smakołyków, które kupiliście dla całej rodziny i przeczytajcie etykiety. Zobaczcie ile znajduje się tam cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, tłuszczów utwardzanych i barwników. A teraz zastanówcie się ile razy w tygodniu, lub nawet na dzień zjadają tego Wasze dzieci i Wy sami. Może to Was przekona do zrezygnowania z nich całkowicie lub ograniczenia się w ich kupowaniu. Zdrowe słodycze potrafią być równie lub nawet bardziej pyszne, a dużo zdrowsze. Nawet ciasto domowej roboty ze zwykłym cukrem będzie lepszym rozwiązaniem niż batony i cukierki. Pomijając już frajdę jaką dzieci będą miały przy pomaganiu Wam w pieczeniu. Przepisy na zdrowe wypieki i desery znajdziecie TUTAJ, a cały wpis na temat cukru w diecie i rezygnacji z niego znajduje się TUTAJ. Jeśli jednak bardzo tęsknicie za słodyczami, proponuję kupować czekoladę ponad 70%, której kawałek lub dwa powinny zaspokoić kubki smakowe łasuchów.

Grafikę poniżej możecie sobie zapisać na komputerze, w telefonie lub wydrukować jak przypomnienie jakich zmian należy dokonać.

jak odchudzić dziecko z nadwagą

Dieta dziecka to trudny temat, szczególnie w czasach, kiedy reklamy niezdrowego jedzenia atakują je z każdej strony, a pokusy czają się na każdym rogu. Jednak to zadaniem rodziców jest ukierunkowanie dziecka tak, żeby dokonywało świadomych wyborów i wiedziało, co jest dla niego dobre, a co źle wpływa na jego organizm. Serią tych wpisów chcę pomóc rodzicom, którzy już wiedzą, że ich dziecko ma problem, ale nie do końca potrafią sobie z nim poradzić.

Jak widzicie jest to pierwszy wpis z tej serii. W przyszły poniedziałek pojawi się druga część na temat diety. Następne planowane wpisy będą na temat ćwiczeń i strony emocjonalnej zmian. Jeśli są inne tematy, o których chcielibyście poczytać, piszcie w komentarzach lub na moją skrzynkę TUTAJ.

Jeśli macie do mnie jakieś pytania, piszcie w komentarzach lub na skrzynkę mailową, a chętnie na nie odpowiem. Jeśli wśród Was jest ktoś, kto poradził sobie z tym problemem, chętnie poznam jego historię – to może być dobra motywacja dla tych, którzy dopiero zaczynają walkę.


Jeśli ten post okazał się dla Was wartościowy, proszę podzielcie się swoją opinią w komentarzu, dajcie łapkę w górę (Facebook) lub kliknijcie w serduszko (Instagram).

Podobne wpisy

Jak odchudzić dziecko z nadwagą? #1 DIETA 2/2

Jak odchudzić dziecko z nadwagą? #2 Ruch

Marta Gajek

Szczęśliwa mama Jagody i Witka. Żona bardzo pomysłowego męża i lektorka języka angielskiego z pasji. Ciągle wymyślam sobie zajęcia, ale dzięki temu jestem szczęśliwa i nigdy się nie nudzę. Dbam o sylwetkę, lubię zdrowo gotować, kocham rośliny i stawiam pierwsze kroki w ogrodnictwie. Do tego staram się mądrze wychowywać swoje dzieci. Chcę podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem w tych dziedzinach i pokazać Ci, że można fajnie żyć, korzystając z tego, co masz wokół siebie. 

Dołącz do mnie
Newsletter

Zachęcam do zapisania się na newsletter Pipilotki. Informacje o nowych wpisach prosto na Twoją skrzynkę!


Archiwum
X