Jestem mistrzem prokrastynacji i od dawna szukałam sposobu na to jak przestać odkładać rzeczy na później. Odkąd pamiętam, zawsze kiedy miałam coś ważnego do zrobienia odkładałam to „na potem”. Nawet teraz, kiedy piszę ten tekst mam nieprzyjemny telefon do wykonania i męczę się z tym, ale jeszcze nie zadzwoniłam. U mnie właśnie najgorzej jest z telefonami. Nienawidzę rozmawiać przez telefon, dlatego zawsze jest to na końcu mojej listy zadań i jestem pewna, że straciłam przez to wielu klientów. 

Jak przestać odkładać rzeczy na później

Ostatnio ten problem nasilił się, ponieważ mam dużo więcej obowiązków, w związku z tym i więcej możliwości do odkładania wykonania nieprzyjemnych zadań w czasie. Dlatego postanowiłam zacząć z tym walczyć.

Jak przestać odkładać rzeczy na później?

  1. Zrób listę zadań – napisz na kartce, w notesie, kalendarzu listę rzeczy do zrobienia zaczynając od najważniejszych i najbardziej pilnych. I zacznij działać, wykreślając po kolei zadania wykonane – to bardzo motywuje do dalszej pracy.
  2. Działaj metodycznie, krok po kroku – jeśli zadanie ma kilka etapów nie zastanawiaj się nad następnymi, tylko skup się nad obecnym. Myślenie o tym, co jeszcze musisz zrobić podcina skrzydła. Po zrobieniu pierwszego kroku będziemy z siebie dumni i bardziej zmotywowani do zrobienia kolejnego.
  3. Działaj natychmiast –  w przypadku zadań krótkich typu: napisz maila, zadzwoń do klienta, odpisz na komentarz, nie myśl o odkładaniu ich na później. Po prostu zrób to od razu, zanim włączy Ci się tryb prokrastynacji. Takie małe rzeczy zrobione od razu uwalniają nasz grafik od wielu niechcianych zadań, a my sami czujemy się lżej, nie mając takich drobnostek (mimo wszystko ważnych) na głowie.
  4. Nagradzaj się – po wykonaniu danego zadań przyznaj sobie nagrodę. To może być drobna przyjemność, jak kubek ulubionej kawy, krótka drzemka, czy 20 minut przy ulubionej książce. To może pomóc nam w wykonaniu dalszych zadań i umocnić nas w postanowieniu nieodkładania rzeczy na później.
  5. Zastanów się nad konsekwencjami odkładania – ślęczenie nad odkładaną rzeczą do nocy, wykonanie zadania po łebkach, zawalenie terminu, utrata klienta. To tylko niektóre konsekwencje naszej prokrastynacji. Warto wypisać je sobie, żeby pamiętać co nas czeka, jeśli będziemy zwlekać z zabraniem się do pracy.

A Wy jak radzicie sobie z odkładaniem rzeczy na później? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach i pomóżcie mi i innym walczyć z tym okropnym nawykiem.


Jeśli ten post okazał się dla Ciebie wartościowy, proszę podziel się swoją opinią w komentarzu, daj łapkę w górę (Facebook) lub kliknij w serduszko (Instagram).

Podobne wpisy

Jak dobrze zaplanować tydzień?

Zmiany w życiu codziennym, które poprawiły jego jakość

Marta Gajek

Szczęśliwa mama Jagody i Witka. Żona bardzo pomysłowego męża i lektorka języka angielskiego z pasji. Ciągle wymyślam sobie zajęcia, ale dzięki temu jestem szczęśliwa i nigdy się nie nudzę. Dbam o sylwetkę, lubię zdrowo gotować, kocham rośliny i stawiam pierwsze kroki w ogrodnictwie. Do tego staram się mądrze wychowywać swoje dzieci. Chcę podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem w tych dziedzinach i pokazać Ci, że można fajnie żyć, korzystając z tego, co masz wokół siebie. 

Dołącz do mnie
Newsletter

Zachęcam do zapisania się na newsletter Pipilotki. Informacje o nowych wpisach prosto na Twoją skrzynkę!


Archiwum
X