Świątecznych przepisów nigdy za wiele, zwłaszcza jeśli są tak pyszne jak ten na marchewkowy piernik bez cukru. Robiłam go z przekonaniem, że będzie to kolejny zwykły piernik jakich wiele. Na szczęście, myliłam się. To ciasto skradło moje serce i mam nadzieję, że tak samo będzie z Wami.
Marchewkowy piernik bez cukru
Ten piernik zdecydowanie smakuje najlepiej ze wszystkich jakie do tej pory jadłam. Jest miękki, mokry, a jeśli podczas pieczenia pominiemy przyprawę do piernika, z powodzeniem może pełnić rolę pysznego murzynka! I to wszystko z marchewki i mąki.
- 2 szklanki mąki
- 200g marchewki
- 3 jajka
- 3/4 szklanki cukru lub ksylitolu
- 2 łyżki miodu
- 1/2 szklanki oleju (ja użyłam kokosowego)
- około 1/2 szklanki wody*
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 2 łyżeczki kakao
- 2-3łyżki przyprawy do piernika**
* masa ma mieć konsystencję ciasta na placki ziemniaczane
** ilość przyprawy zależy od tego jak intensywny smak chcecie uzyskać
Jajka chwilę ubijamy, następnie (nadal ubijając) dodajemy olej, miód i cukier. W oddzielnym naczyniu mieszamy wszystkie suche składniki i dodajemy je do mokrych. Mieszamy wszystko i dodajemy startą na drobnych oczkach marchew. Po zmieszaniu masę przelewamy do formy. Ja użyłam silikonowej formy na babkę. Myślę, że masy jest na tyle dużo, że w przypadku użycia keksówki dobrze by było użyć dwóch. Ciasto pieczemy 45-60 minut w 180 stopniach (w zależności od formy, jaką użyjemy) . Po 30 minutach od rozpoczęcia pieczenia, kiedy ciasto zaczęło przypalać się na bokach, zmniejszyłam temperaturę do 150 stopni.
Polewa
Tym razem postanowiłam zaszaleć i zrobić polewę z gorzkiej czekolady.
- 8-12 kostek gorzkiej czekolady
- około 4 łyżki mleka
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, dodać mleko i wymieszać. Jeśli polewa będzie ciężko się rozprowadzać, dodajemy więcej mleka. Po polaniu ciasta, polewę posypujemy wiórkami kokosowymi lub pokrojonymi drobno orzechami.
Możecie też zrobić zdrowszą wersję polewy z TEGO przepisu. Musice jedynie zwiększyć proporcje o 2-3 razy, Pamiętajcie jednak, że ciasto udekorowane tą polewą musi być przechowywane w zimnym miejscu, bo olej kokosowy w niej zawarty robi się płynny w temperaturze pokojowej.
To ciasto będzie idealną zdrowszą alternatywą dla tuczących ciast na Święta. Jest przepyszne i niczym nie odbiega od zwykłych ciast! Pamiętajcie jednak, że mimo iż jest zdrowe, należy jeść je z umiarem. Policzyłam, że jeden kawałek ma około 230kcal, jeśli całe ciasto podzielimy na 12 części. Jednak nie zapominajmy, że nie tylko kalorie są ważne. Liczy się również skład słodyczy, a to ciasto jest naprawdę zdrowe.
Szczerze Wam polecam ten wypiek na Święta!
A jakie są Wasze ulubione ciasta świąteczne? Ja nie wyobrażam sobie Świąt bez sernika, więc i w tym roku na pewno pojawi się na moim stole.
Jeśli ten post okazał się dla Ciebie wartościowy, proszę podziel się swoją opinią w komentarzu, daj łapkę w górę (Facebook) lub kliknij w serduszko (Instagram).
Podobne wpisy