W końcu udało mi się zabrać do napisania wpisu, już tak dawno przeze mnie obiecanego. Dla tych, którzy są tu pierwszy raz, wyjaśniam, że jestem nauczycielką języka angielskiego, prowadzę działalność i uczę dzieci  i dorosłych w różnym wieku. Postanowiłam swoją wiedzę i pasję wykorzystać i podzielić się tym z Wami.

Wczoraj rozmawiałam z koleżanką, która ma 5-letnią córkę i postanowili z mężem powoli przygotowywać ją do pójścia do szkoły. Ale jak to bywa z takimi małymi dziećmi, zwykłe metody typu „siadaj i czytaj” lub „co to jest za literka” różnie na nią działają. Dlatego rozmawiając o tym, wpadłam na pomysł przedstawienia kilku ciekawych metod uczenia literek. Wydawać by się mogło, że ten temat jest mało związany z nauką angielskiego, ale znajomość literek może bardzo pomóc w dalszej nauce.

Nauka angielskiego 1

Najważniejsze w uczeniu dziecka jest to, aby nie miało ono świadomości, że nauka jest przymusem i jakimś niemiłym obowiązkiem, bo na to jeszcze będzie miało czas, siedząc w szkolnych ławkach. Najlepiej uczyć dziecko przez lub podczas zabawy. Dziecko nie jest wtedy zestresowane i pewne rzeczy przyswaja naturalnie. Najważniejsze, żeby nauka sprawiała mu radość, dzięki czemu może w późniejszych latach będzie podchodziło do nauki z pozytywnym nastawieniem.

Materiały potrzebne do nauki

1. Literki – mogą to być kupione w sklepie zabawkowym plastikowe literki, lub wydrukowane i laminowane karty; zwykłe kolorowe karteczki z napisanymi na nich literkami (tu warto włączyć dzieci w produkcję), zakrętki od butelek, a nawet klamerki .

2. Mąka, cukier lub piasek.

Kot1

JAK NAUCZYĆ DZIECKO LITEREK?

1. PREZENTACJA – bierzemy wcześniej przygotowane literki i przedstawiamy im kilka z nich, najlepiej mających razem jakieś znaczenie (np. ALA, KOT – liczba zależy od wieku, ale myślę, że trzy na początek to maks). Prosimy dziecko, żeby powtarzało je za nami, następnie kładziemy literki przed nim i każemy mu pokazywać te, które wymieniamy. Potem zamieniamy się rolami i dziecko każe nam pokazywać. pamiętajmy, żeby po każdej udanej próbie chwalić dziecko z entuzjazmem, przybijać piątki, klaskać – dziecko bardzo tego potrzebuje.

Kot

2. ROZSYPANKA – rozsypujemy wszystkie literki (najlepiej na podłodze – dzieci uwielbiają naukę, która nie wymaga siadania przy biurku – odbierają ją jako zabawę) i każemy im znaleźć wcześniej poznane literki, pozbierać je i po kolei nazwać. Jeśli dziecko nadal się myli, nie zrażajmy się, tylko przypomnijmy mu jak się literka nazywa.

Literki

3. CHOWANIE KART – ulubiona zabawa moich uczniów. Chowamy karty w różnych miejscach pokoju, a dziecko musi je potem znaleźć i nazwać każdą znalezioną kartę.

4. PISANIE – tutaj mam wiele ciekawych sposobów. Dla tych mniejszych dzieci proponuję zaszaleć i wysypać na blat mąkę i napisać literkę palcem, potem poprosić, żeby dziecko zrobiło to samo. Ta zabawa świetnie też sprawdza się na dworze, na ziemi lub w piaskownicy, gdzie literki piszemy patykiem. Następnie próbujemy ułożyć z dzieckiem słowo powstałe z wybranych literek i napisać je wspólnie.

Nauka angielskiego 1

Przy następnej próbie nauki zawsze powtarzamy poznane wcześniej literki i nie denerwujemy się, kiedy dziecko czegoś nie pamięta. Dla niego jest to stresujące, a zapewniam Was, że nawet jeśli teraz nie pamięta tej literki, to kiedy pójdzie do szkoły i ją zobaczy, przyswoi ją raz dwa, pamiętając, że już kiedyś miało z nią do czynienia .


Jeśli ten post okazał się dla Was wartościowy, proszę podzielcie się swoją opinią w komentarzu, dajcie łapkę w górę (Facebook) lub kliknijcie w serduszko (Instagram).

Podobne wpisy

Nauka angielskiego 2 Przyswajanie słówek przez starszych uczniów

https://www.pipilotka.pl/nauka-angielskiego-3-najlepsze-piosenki-dla-najmlodszych/

Marta Gajek

Szczęśliwa mama Jagody i Witka. Żona bardzo pomysłowego męża i lektorka języka angielskiego z pasji. Ciągle wymyślam sobie zajęcia, ale dzięki temu jestem szczęśliwa i nigdy się nie nudzę. Dbam o sylwetkę, lubię zdrowo gotować, kocham rośliny i stawiam pierwsze kroki w ogrodnictwie. Do tego staram się mądrze wychowywać swoje dzieci. Chcę podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem w tych dziedzinach i pokazać Ci, że można fajnie żyć, korzystając z tego, co masz wokół siebie. 

Dołącz do mnie
Newsletter

Zachęcam do zapisania się na newsletter Pipilotki. Informacje o nowych wpisach prosto na Twoją skrzynkę!


Archiwum
X