Kiedy na Facebooku zapytałam Was, czy chcecie przepis na budyń jaglany, nie spodziewałam się aż takiego odzewu. Wiele z Was poprosiło mnie o niego, więc jest. Pyszny, kremowy, a nawet wegański! Budyń jaglany w moim wykonaniu.

Prosty budyń jaglany

Prosty budyń jaglany

Dlaczego prosty? Przede wszystkim dlatego, że jest łatwy w wykonaniu. Po drugie, przygotowuje się go z czterech składników. Oczywiście, są możliwe różne wariacje na jego temat, które podaję Wam poniżej. Jednak, zależało mi, żeby przepis podstawowy zawierał jak najmniej składników i, co za tym idzie, kalorii. Tak, żeby każdy, nawet osoby będące na diecie odchudzającej, mogły pozwolić sobie na ten deser. Jest wiele przepisów na zdrowe desery – fit bounty, rafaello, różnego rodzaju ciasta. Ale musimy zawsze pamiętać, że zdrowe nie znaczy niskokaloryczne i nawet z takimi deserami trzeba uważać. W związku z tym, że sama obecnie jestem na diecie, staram się by moje desery były niskokaloryczne, a zarazem pełnowartościowe.

Przepis na 2 porcje

  • 300g ugotowanej kaszy jaglanej (około 75g suchej)*
  • pół dojrzałego banana
  • 4-6 daktyli (jeśli banan jest mocno dojrzały, wystarczą 4)
  • 10 łyżek mleka (u mnie kokosowe domowej roboty)

*Instrukcje jak gotować kaszę jaglaną, żeby nie była gorzka i miała właściwości ocieplające organizm znajdziecie TUTAJ.

Daktyle moczymy w wodzie przez około 10 minut. Następnie miksujemy je z mlekiem, dodajemy banana i ponownie miksujemy. Na końcu dodajemy kaszę i wszystko razem blendujemy przez dłuższą chwilę, aż powstanie gładka masa. Najlepiej kaszę dodawać stopniowo. Ja wrzuciłam wszystko razem „na wariata” i budyń miał grudki, ale mi to akurat nie przeszkadza.

Porcja: 2 osoby

Kalorie: 470 kcal 

Co jeszcze można dodać do budyniu?

  • Łyżkę masła orzechowego.
  • Łyżkę kakao lub karobu.
  • Kilka kropli ekstraktu waniliowego.
  • Owoce – truskawki, maliny, mango itp.
  • Łyżkę wiórków kokosowych.
  • Przyprawy – cynamon, kardamon, kurkumę.

Co zamiast daktyli?

Właściwie, jeśli nie macie problemu z mniej słodkimi deserami, to wystarczy mocno dojrzały banan, ale wtedy dodałabym całego. Jednak są jeszcze inne opcje.

  • Inne suszone owoce – morele, rodzynki, żurawina (uwaga na skład) itp.
  • Syropy – klonowy, daktylowy, z agawy, melasa z karobu itp.
  • Słodziki – ksylitol, erytrol, malitol.
  • Miód.
  • Odżywka białkowa -wtedy deser ma dużo więcej białka, a smaki odżywek są bajeczne – ja mam na przykład o smaku lodów waniliowych. No ale wtedy nie bardzo można podzielić się z dzieckiem.

Taki budyń jaglany to idealny pomysł na szybkie śniadanie lub podwieczorek, zwłaszcza jeśli kaszę jaglaną ugotujemy wcześniej. Ja często tak robię również z innymi kaszami, które potem służą mi jago dodatek do obiadu czy podstawa śniadania. Polecam Wam ten sposób – zaoszczędzi to Wam dużo czasu i energii.

Budyń jaglany to też świetna potrawa przy rozszerzaniu diety malucha, zwłaszcza przeziębionego. Kasza jaglana pomaga organizmowi w pozbyciu się śluzu z organizmu. Dlatego warto podawać ją dzieciom (i dorosłym) przy mokrym kaszlu i katarze.

Lubicie kaszę jaglaną? Jecie ją często? Mam nadzieję, że budyń jaglany skradnie Wasze serce :).


Jeśli ten post okazał się dla Ciebie wartościowy, proszę podziel się swoją opinią w komentarzu, daj łapkę w górę (Facebook) lub kliknij w serduszko (Instagram).

Podobne wpisy

Budyń jaglany o smaku masła orzechowego

Budyń jaglany z brzoskwiniami

 

Marta Gajek

Szczęśliwa mama Jagody i Witka. Żona bardzo pomysłowego męża i lektorka języka angielskiego z pasji. Ciągle wymyślam sobie zajęcia, ale dzięki temu jestem szczęśliwa i nigdy się nie nudzę. Dbam o sylwetkę, lubię zdrowo gotować, kocham rośliny i stawiam pierwsze kroki w ogrodnictwie. Do tego staram się mądrze wychowywać swoje dzieci. Chcę podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem w tych dziedzinach i pokazać Ci, że można fajnie żyć, korzystając z tego, co masz wokół siebie. 

Dołącz do mnie
Newsletter

Zachęcam do zapisania się na newsletter Pipilotki. Informacje o nowych wpisach prosto na Twoją skrzynkę!


Archiwum
Polecane
X