Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną? Dzisiaj chciałabym napisać trochę o kaszy jaglanej, która ostatnio zrobiła się bardzo popularna. W mojej kuchni gościła ona już w zeszłym roku, ale po kilku niezbyt smakowitych próbach, zrezygnowałam z niej na jakiś czas. Wróciłam do niej zimą, kiedy to szalałam w kuchni ze zdrowymi słodyczami, o których pisałam TUTAJ. Zdecydowanie bardziej lubię ją w wersji na słodko. Jedno jest pewne – naprawdę warto włączyć ją do swojego menu. Przeczytajcie dlaczego.
Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?
- Jest lekkostrawna i odżywcza.
- Zawiera duże ilości łatwo przyswajalnego białka.
- Jest zasadotwórcza – odkwasza organizm.
- Zawiera duże ilości witaminy z grupy B (B1, B2 i B6) oraz miedzi i żelaza.
- Zawiera krzemionkę, która rzadko występuje w innych produktach (m.in. wzmacnia włosy, skórę i paznokcie, zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, zapobiega odwapnianiu kości, przyspiesza przemianę materii).
- Jest bogata w antyoksydanty.
- Obfituje w lecytynę, która sprzyja poprawie pamięci oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi.
- Ma właściwości ocieplające – wzmacnia wyziębiony i osłabiony organizm. Przed gotowaniem należy ją uprażyć na suchej patelni. Więcej na temat gotowania kaszy znajdziecie poniżej.
- Nie zawiera glutenu – dlatego polecana jest osobom z nietolerancją glutenu i alergiami.
- Skutecznie usuwa śluz z organizmu – co jest bardzo pomocne przy mokrym kaszlu i katarze.
- Zalecana osobom z chorobami nowotworowymi – jest lekkostrawna, a zarazem wysokoenergetyczna, dzięki czemu chory dostaje porządnego kopa energii bez obciążania żołądka.
- Uwaga! Kasza jaglana ma dość wysoki indeks glikemiczny, bo 71, dlatego nie jest zalecana diabetykom. Osoby na diecie też powinny na nią uważać, jednak do końca z niej nie rezygnować, ponieważ krzemionka w niej zawarta poprawia przemianę materii, a IG można obniżyć olejem lnianymi, innymi kaszami czy orzechami.
Bardzo fajny artykuł na ten temat możecie znaleźć TUTAJ – dzięki temu panu wróciłam do jej jedzenia i nauczyłam się gotować ją na sypko, chociaż akurat śniadaniową wolę bardziej zbitą.
Jak gotować kaszę jaglaną?
- Pierwszym sposobem jest ugotowanie kaszy tradycyjnie w wodzie, tak jak innych kasz.
- Drugim sposobem jest uprażenie kaszy przed gotowaniem, dzięki czemu nabiera właściwości rozgrzewających – wrzucamy ziarenka do suchego garnka i prażymy na małym ogniu mieszając drewnianą łyżką, do momentu kiedy nabiorą pięknego orzechowego aromatu. Następnie płuczemy kaszę odrobiną wrzątku i ponownie zalewamy wrzątkiem. Gotujemy na małym ogniu. Tak ugotowana nabiera mocnych właściwości osuszających i rozgrzewających organizm. Bardziej szczegółowe instrukcje gotowania znajdziecie w artykule podlinkowanym powyżej.
Potrawy z kaszą jaglaną
Już wiecie dlaczego warto jeść kaszę jaglaną. Teraz czas na przepisy, które pomogą Wam włączyć jej do codziennego menu. Tak, jak pisałam wcześniej, najbardziej smakuje mi w wersji na słodko, dlatego poniżej znajdziecie tylko takie przepisy.
Śniadaniowa kasza na ciepło z gruszką i bananem. Przepis TUTAJ.
Budyń jaglany z masłem orzechowym. Przepis TUTAJ.
Budyń jaglany z owocami. Przepis TUTAJ.
Placuszki marchewkowe z mąką jaglaną – przepis TUTAJ.
Mus czekoladowy – przepis TUTAJ.
RAFAELLO – przepis TUTAJ.
Placuszki jaglane – przepis TUTAJ.
Polecane blogi z przepisami na kaszę jaglaną
Kasza jaglana jest jednym ze stałych produktów w mojej kuchni i staram się ją jeść przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jak widzicie, rewelacyjnie sprawdza się jako śniadanie czy dodatek do zdrowych słodyczy. Warto też podawać ją najmłodszym przy rozszerzaniu diety, ze względu na jej lekkostrawność.
A Wy jadacie kaszę jaglaną? Jeśli tak to pod jaką postacią?
Jeśli ten post okazał się dla Ciebie wartościowy, proszę podziel się swoją opinią w komentarzu, daj łapkę w górę (Facebook) lub kliknij w serduszko (Instagram).
Podobne wpisy