Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak duży wpływ na nasze zdrowie ma kondycja tarczycy. I często, kiedy ktoś opowiada mi o problemach zdrowotnych, pytam czy przebadał się pod tym kątem. Bo, niestety coraz więcej osób ma choroby tarczycy, a wiele z nich nawet o tym nie wie . Ja jestem weteranem, bo leczę się od 15. roku życia, z przerwami. I kiedy postanowiliśmy powiększyć rodzinę, pierwszą rzeczą jaką zrobiłam, było umówienie się na wizytę u endokrynologa.

Ciążą a problemy z tarczycą na moim przypadku

Na początku chcę zaznaczyć, że ten wpis w żadnym wypadku nie jest poradą medyczną. Opisuję tutaj moje doświadczenia, a że każda z nas jest inna, swój stan zdrowia skonsultuj z lekarzem.

Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, ale często rozregulowana tarczyca może być powodem problemów z zajściem lub utrzymaniem ciąży, dlatego warto zapytać o to swojego lekarza rodzinnego, lub od razu udać się do specjalisty. 

Badania

Obecnie borykam się z niedoczynnością tarczyc. Podstawowymi badaniami jakie wykonuję przed każdą wizytą u mojego lekarza endokrynologa są badania o nazwie: TSH i FT4. Co to takiego?

TSH – czyli tyreotropina, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Działa on na tarczycę, pobudzając ją do produkcji T4 (tyroksyny) i T3 (trójjodotyroniny). Wyczytałam też, że przy problemach z zajściem w ciążę, badanie TSH jest jednym z pierwszych zalecanych.. Dlatego, jeśli Twój ginekolog nie zaleca Ci takich badań (podczas starań o dziecko, a już bezwzględnie kiedy w tej ciąży jesteś), to moim zdaniem powinna zapalić Ci się czerwona lampka.

FT4 – hormon tarczycy o nazwie tyroksyna. Odpowiada, między innymi, za przemianę materii w naszym organizmie i za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Na późniejszym etapie ciąży, zarówno z Jagodą, jak i teraz z synkiem, mój lekarz zalecił mi przebadanie poziomu ferrytyny.

Ferrytyna – białko, którego stężenie jest składnikiem poziomu żelaza we krwi.

Normy

Nie będę podawać tu norm, ponieważ teraz chyba każde laboratorium podaje je przy wynikach badań i w ten sposób możesz je sprawdzić.

Jedyne, co mogę Ci podpowiedzieć to poziom TSH. Mój endokrynolog zawsze mówi, że dążymy do niskiego TSH – w ciąży najlepiej poniżej 1.

Jakie leki i suplementy na tarczycę przyjmuję w ciąży

Letrox – hormon tarczycy.

Magnez – a dokładnie Magne B6, bo jak tłumaczył mi mój lekarz, jest to lek a nie suplement, jak większość Magnezów.

Witaminę D3 – tę brałabym nawet bez zaleceń lekarza, bo właściwie każdy ma jej niedobory.

Femibion 2 – początkowo nie brałam żądnych suplementów ciążowych poza kwasem foliowym, jednak mój endokrynolog zalecił ten suplement. Mówi, że zawiera on jod, który na obecnym etapie potrzebny jest tarczycy dziecka.

Co z dietą?

Przy chorobach tarczycy warto również przyjrzeć się swojej diecie. Są produkty, których powinnyśmy unikać, są też takie, które należy jeść regularnie. Jak już pisałam, nie jestem ekspertem, dlatego odsyłam Cię do prawdziwego guru w tej kwestii – Małgosi Lenartowicz i jej tekstu na temat diety w chorobach tarczycy – TUTAJ.

Co po porodzie?

Ważne jest, żeby niedługo przed urodzeniem dziecka skonsultować z lekarzem plan działania. Ja tego nie zrobiłam i to był błąd. Po porodzie funkcjonowanie tarczycy się zmieni i na pewno będzie potrzebna inna dawka leku, jeśli w ogóle. Kiedy położne dowiedziały się jaką dawkę hormonów brałam w ciąży, zasugerowały, żebym powoli ją zmniejszała, bo jeśli odstawię gwałtownie, dla organizmu będzie to szok.

Niestety, nie zrobiłam tego, nie skonsultowałam się też z moim endokrynologiem. Teraz myślę, że wiele z moich problemów w pierwszych miesiącach po porodzie, a potem problemy z apetytem i wagą mogły wynikać właśnie z tego faktu.

Także dwa kroki, które na pewno poczynię przy tej ciąży:

  1. Konsultacja z endokrynologiem na krótko przed porodem jak postępować po rozwiązaniu.
  2. Badanie krwi i wizyta u endokrynologa kilka tygodni po porodzie.

Czy dziecko może mieć problemy z tarczycą?

Zawsze jest taka możliwość, dlatego kiedy Jagoda trochę podrosła, poprosiłam jej pediatrę o zlecenie podstawowych badać na tarczycę TSH i FT4. Na szczęście okazało się, że wszystko ma w normie. Będę te badania powtarzała co jakiś czas.Najlepiej zapytać swojego lekarza lub lekarza pediatrę jak postępować w kwestii dziecka i kontroli jego tarczycy.

Tarczyca to naprawdę niepozorny gruczoł, który może spowodować niezłe spustoszenie w naszym organizmie jeśli o nią odpowiednio nie zadbasz. Dlatego naprawdę warto badać się regularnie, nie tylko wtedy kiedy staramy się o dziecko.

Ciekawa jestem jaki procent moich czytelniczek boryka się z chorobami tarczycy. Daj znać czy kiedykolwiek miałaś z nią problemy, nie tylko w ciąży.


Jeśli ten post okazał się dla Ciebie wartościowy, proszę podziel się swoją opinią w komentarzu, daj łapkę w górę (Facebook) lub kliknij w serduszko (Instagram).

Podobne wpisy

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka + PDF do druku

Foodbook przyszłej mamy #1

Marta Gajek

Szczęśliwa mama Jagody i Witka. Żona bardzo pomysłowego męża i lektorka języka angielskiego z pasji. Ciągle wymyślam sobie zajęcia, ale dzięki temu jestem szczęśliwa i nigdy się nie nudzę. Dbam o sylwetkę, lubię zdrowo gotować, kocham rośliny i stawiam pierwsze kroki w ogrodnictwie. Do tego staram się mądrze wychowywać swoje dzieci. Chcę podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem w tych dziedzinach i pokazać Ci, że można fajnie żyć, korzystając z tego, co masz wokół siebie. 

Dołącz do mnie
Newsletter

Zachęcam do zapisania się na newsletter Pipilotki. Informacje o nowych wpisach prosto na Twoją skrzynkę!


Archiwum
Polecane
X